استان زرخیز قزوین قطب هایتک و دانش بنیان کشور، به عنوان یکی از مناطقی که دارای فرصت ها و مزیت های کم نظیری برای سرمایه گذاری در حوزه های گوناگون است می تواند مورد توجه ویژه کارآفرینان و علاقه مندان به سرمایه گذاری قرار گیرد.
این استان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود در مسیر مهمترین شاهراه ترانزیتی بین المللی کشور واقع شده است و نقطه اتصال کریدور غرب به شرق و جنوب غربی به شمال شرقی کشور می باشد. علاوه بر این نزدیکی به تهران به عنوان اصلی ترین بازار انبوه کشور و هسته متراکم و جریان مالی و تجاری ایران فرصت های بی نظیری را برای سرمایه گذاران و تولید کنندگان در قطبی که به لحاظ منابع انسانی و طبیعی از غنی ترین استان های کشور محسوب می شود فراهم آورده است.
دشت حاصلخیز قزوین به عنوان مهمترین دشت های کشور، توانمندی ها و جاذبه های عالی گردشگری استان به عنوان یک مزیت رقابتی کمتر استفاده شده، ترانزیت با توجه به موقعیت بسیار خاص جغرافیایی استان، اقتصاد دانش بنیان با توجه به تمرکز مراکز متعدد و موفق علم و تکنولوژی در این خطه، صنعت مدرن به عنوان مزیت نسبی اصلی استان، محصولات ارگانیک و گیاهان دارویی، سرمایه گذاری در تولید و صادرات محصولات مغزافزاری و بسیاری دیگر از موضوعات قابل طرح، از فرصت ها و مزیتهای مورد توصیه برای سرمایه گذاری است.
قابلیت ها و توانمندی های عمومی استان:
- برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی و مکانی از نظر همجواری با مجموعه شهری تهران و امکان بهره مندی از خدمات تخصصی
- قابلیت دسترسی آسان به 50 درصد از بازار داخلی کشور
- پیوند دهنده استانهای شمال و غرب با مرکز کشور و نیز قرارگیری در مسیر راههای شمال جنوب ، شرق- غرب و مسیرهای ارتباطی بین المللی
- بالا بودن درجه و ضریب اطمینان و امنیت اقتصادی سرمایه گذاری در سطح منطقه و در محور تهران - قزوین در مقایسه با سایر نقاط کشور
- وجود دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی متعدد به منظور تامین نیروی انسانی متخصص
- بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی و جوانی جمعیت در مقایسه با سطح ملی
- بالا بودن ضریب تخصص در بازار کار استان و دسترسی آسان به منابع انسانی توانمند و فعال
- پایین بودن نرخ تورم و بیکاری در استان نسبت به متوسط کشوری
قابلیت ها و توانمندی های زیربنایی استان:
- برخورداری استان از زیربنای سازمان یافته شبکه های جاده ای، حمل و نقل ریلی
- وجود زیرساخت های مناسب ارتباطی در سطح استان( بالا بودن ضریب نفوذ تلفن ثابت، تلفن همراه، اینترنت، برخورداری از شبکه های مخابراتی و...)
- مزیت تامین آسان انرژی به دلیل وجود شبکه های مناسب توزیع انرژی از قبیل برق و گاز
- برخورداری از نیروگاه 2000 مگاواتی شهید رجایی قزوین جهت تامین انرژی مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی استان
- برخورداری از راه آهن در سطح استان و متصل بودن به شبکه ریلی کشور
- امکان برخورداری از فرودگاه مرکز خدمات کشاورزی
- بهره مندی از وجود گمرک فعال و مجهز به فناوری های پیشرفته گمرکی در جوار شهر صنعتی البرز
- وجود تالار بورس منطقه ای اوراق بهادار در استان قزوین جهت انجام سرمایه گذاری
- توسعه یافتگی بازارهای مالی استان با توجه به گستردگی شبکه بانکی (دولتی و خصوصی)، شرکت های بیمه ای(دولتی و خصوصی) با بیش از 320 شعبه بانک دولتی و 9 بانک خصوصی
- تهیه و تامین بیش از 50 هزار میلیون متر مکعب آب در سال
- تولید 12/5 میلیون مگاوات برق در سال
- دسترسی قریب به 100 درصد مناطق روستایی استان به خدمات مخابراتی و پستی
- برخورداری از 1335 کیلومتر جاده اعم از آزادراه، اصلی و فرعی
عملکرد سرمایه گذاری خارجی استان قزوین:
طی سالهای 1392-1372 بالغ بر 575 میلیون و 762 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب 45 طرح در استان قزوین صورت گفته است. مبلغ 325 میلیون و 308 هزار دلار به عنوان آورده سرمایه گذاری که معادل  56 درصد می باشد.
سهم استان از مجموع سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در کشور به لحاظ تعداد طرح 8 درصد و به لحاظ حجم سرمایه گذاری 0/9 درصد است. استان قزوین به لحاظ تعداد طرح های سرمایه گذاری خارجی حائز رتبه سوم بعد از استانهای تهران و خراسان رضوی و به لحاظ حجم سرمایه گذاری دارای رتبه دهم می باشد.